پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۸۴۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۲
گیتی آنلاین-امروز بیست و سومین روز در سال جاری است که مردم لرستان بدلیل آلودگی هوا خورشید را ندیده اند و نگاهشان به آسمان از سر بی حوصلگی و خستگی است، نگاهی که همچنان منتظر اقدام مسئولان نیز هست.

اینجا لرستان یکی از استان غربی کشور ایران است که آلودگی هوای مرکز استانش (خرم آباد) 29 برابر حد مجاز است.
مگر می شود در آلودگی 29 برابری حد مجاز نفس کشید و به درستی کار کرد، مگر نه اینکه شهرهای بزرگ و استان های کلان در آلودگی هایی به مراتب کمتر از وضعیت کنونی لرستان تعطیل شده اند.
ریه های مردم در لرستان زحمت مضاعف و بار بیشتری را متحمل شده و البته چشم هایی که در میان نادیده انگاشتن ها به سختی باز می شود.
غبار این روزها هم سفره سحر و افطار لرستانی ها شده و هر لحظه با سرعت بیشتری خود را به ریه های میزبان روزه دار می رساند.
جالب اینکه در این هوای آلوده مراسمی نیز در فضای باز و با آلودگی 22 برابری حد مجاز برگزار می شود که این نیز قابل تامل است.
جشنی که برای کودکان در فضای پارک شهر برگزار شد تا به آنها نشان دهد که چگونه محیط زیست را سالم حفاظت کنند، تا به آنها یاد دهد که سلامت محیط زیست برای سلامت انسان ها ضروری است.
مراسمی که هوای آلوده را به خورد کودکان بی گناه می داد تا در مورد اهمیت سلامت محیط زیست و گره خوردن آن با سلامت انسان ها سخن بگوید و برای نقاشی های کودکانه شان جایزه بدهد.
جایزه هایی که در قبال بلعیدن هجوم ریزگردها به ریه کودکان برای پاکی و سلامت محیط زیست به آنها اهدا شد.
به نظر می رسد در برخی مواقع مردم آگاهی چندانی ندارند و این مسولان هستند که باید حساسیت هایی ایجاد کنند تا جامعه به خطر این ریزگردها واقف شود نه اینکه به راحتی از کنار آن بگذرد.
در شرایط فعلی استاندارد 10 هزار متری دید افقی در تمامی شهرهای استان به شدت کاهش یافته و در برخی شهرها از یکهزار متر نیز کمتر شده و محیط زیست هوای استان را بسیار خطرناک اعلام کرده و اما کار و زندگی همچنان جریان دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره گفت:در حال حاضرمیزان آلودگی هوای این استان 22 برابرحد مجاز است.
مهرداد فتحی بیرانوند افزود: هم اکنون هوای اکثر شهرستان های استان لرستان در وضعیت بسیار خطرناک و بحران قرار دارند.
به گفته وی در حال حاضر میزان ذرات ریز و درشت آلاینده هوای استان به ترتیب 730 و یک هزار و 40 میکروگرم برمتر مکعب است که این میزان 22 برابر حد مجاز می باشد.
وی ادامه داد: استاندارد غلظت ذرات ریز ( 2.5 میکرون) 35 میکروگرم بر متر‌مکعب و استاندارد ذرات درشت( 10 میکرون) نیز 150 میکروگرم بر مترمکعب است.
فتحی بیرانوند تصریح کرد: در حال حاضر شهرهای خرم آباد و پلدختر به ترتیب با 29 و 28 برابر حد مجاز بیشترین میزان آلودگی هوا را در این استان دارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان همچنین گفت: امروز بیست و سومین روزی است که آلاینده ها هوای استان را ناسالم کرده اند .
وی به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان توصیه کرد که از فعالیت های سنگین خارج از منزل خودداری کنند.
به گفته وی منشا اصلی این ریزگردها کشورهای عربی و همسایه درغرب کشورهستند.
دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز اعلام کرده است که باتوجه به آلودگی شدید هوا ناشی از هجوم دوباره ریزگردها به هوای لرستان، بهترین راه مقابله با این پدیده خودداری از مجاورت با هوای آلوده با ماندن درمنزل و بسته نگهداشتن درب و پنجره ها است.
بیماران قلبی وتنفسی،سالمندان وکودکان که نسبت به سایرافراد جامعه بیشتردرمعرض خطرآلودگی هوا هستند از منزل خارج نشوند و ازهرگونه فعالیت ورزشی درمحیط های باز تاکاهش آلایندگی هوا پرهیز شود.

منیع:ایرنا
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: