پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۹۸۱۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۶
گیتی آنلاین-نیروهای ارتش سوریه تنها به فاصله چند روز از شکستن محاصره شهر «دیرالزور» موفق شدند محاصره فرودگاه استراتژیک این شهر را نیز در هم بشکنند تا تکفیری‌ها بار دیگر تار و مار شوند.

نیروهای ارتش سوریه هفته گذشته موفق شدند به محاصره سه ساله شهر دیرالزور واقع در شرق این کشور پایان دهند تا آخرین میخ را بر تابوت تروریست های تکفیری داعش کوبیده باشند. ارتش سوریه پس از آزادسازی کامل القلمون غربی در عملیاتی مشترک با حزب الله لبنان، موفق به تحقق این دستاورد ارزشمند شد. تکفیری‌ها و حامیان آنها هیچگاه گمان نمی کردند که ارتش سوریه حداقل در یک بازه زمانی کوتاه بتواند به محاصره سه ساله شهر دیرالزور که به «مروارید فرات» مشهور است، پایان دهد. درهمین ارتباط، سفیر سابق ایالات متحده آمریکا چندی پیش در اظهاراتی تأکید کرد که رسیدن ارتش سوریه به شهر دیرالزور پس از به هلاکت رساندن تکفیریها، به هیچ وجه قابل پیش بینی نبود.

شکست محاصره دیرالزور آنقدر بزرگ و ارزشمند بود که ارتش روسیه از آن به عنوان یک «شکست ویرانگر» برای تکفیری های داعش و حامیان آن یاد کرداظهارات سفیر سابق ایالات متحده آمریکا در دمشق نشان می دهد که آمریکایی‌ها تحت هیچ شرایطی رسیدن رزمندگان مقاومت سوری به شهر دیرالزور را در معادلات میدانی در سوریه پیش بینی نکرده بودند. این دستاورد آنقدر بزرگ و ارزشمند بود که ارتش روسیه از آن به عنوان یک «شکست ویرانگر» برای تکفیری های داعش و حامیان آن یاد کرد. درهمین راستا چندی پیش وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای تأکید کرد که پیروزی مذکور از لحاظ حجم و اهمیت فراتر از تمام پیروزی های گذشته طی سه سال اخیر بوده است. از سوی دیگر، از آنجایی که شکسته شدن محاصره سه ساله شهر دیرالزور مقدمه ای برای آغاز نبرد بزرگ الرقه به شمار می رود نیز این دستاورد، بسیار حائز اهمیت است.

با این حال، تروریست های تکفیری و حامیان آنها هنوز از شوک بزرگ شکسته شدن محاصره «مروارید فرات» خارج نشده بودند که روز گذشته به ناگهان با شنیدن خبر شکسته شدن محاصره فرودگاه نظامی استراتژیک «دیرالزور» شوک عمیق دیگری به آنها وارد شد تا ضربه نهایی را دریافت کرده باشند. نیروهای سوری علاوه بر شکستن محاصره فرودگاه دیرالزور موفق شدند بر مناطق و محله های واقع در اطراف آن نیز سیطره یابند تا بدین ترتیب، راه هرگونه عملیات غافلگیرانه از سوی تروریست های تکفیری برای محاصره مجدد فرودگاه را بسته باشند. درحال حاضر، درست است که تکفیریها به بازپس گیری این فرودگاه استراتژیک می اندیشند اما واقعیت این است که روحیه آنها به قدری ازهم پاشیده است که حتی نمی توانند مناطقی را که در دیرالزور تحت تصرف دارند، برای خود حفظ کنند.

موقعیت جغرافیایی فرودگاه نظامی دیرالزور به این فرودگاه اهمیت استراتژیک بالایی بخشیده است. نیروهای سوری با استقرار گسترده در این فرودگاه می توانند تمامی خطوط امدادرسانی به نیروهای سوری با استقرار گسترده در این فرودگاه می توانند تمامی خطوط امدادرسانی به تروریست های تکفیری داعش را قطع کنند تروریست های تکفیری داعش را قطع کنند؛ تکفیری هایی که در مناطق شرقی سوریه به شدت به کمک احتیاج دارند. اکنون دیگر هیچ خط امدادرسانی برای تروریست های داعش در شرق سوریه یافت نمی شود. این یکی از مهمترین عواملی است که داعش را برآن داشته تا به تلاش های ناکام خود برای محاصره مجدد فرودگاه دیرالزور ادامه دهد. از سوی دیگر، تسلط بر فرودگاه استراتژیک دیرالزور به نیروهای سوری این امکان را می دهد تا تحرکات خود در مناطق شرقی را بیش از پیش تسریع کنند.

ازجمله دیگر اهمیت های استراتژیک فرودگاه دیرالزور می توان به مسأله ارائه کمک های بشردوستانه به ساکنان این شهر از طریق فرودگاه اشاره کرد. از این پس نیروی هوایی ارتش سوریه می‌تواند از طریق فرودگاه دیرالزور کمک های غذایی و دارویی را به راحتی به ساکنان این شهر منتقل کند؛ مسأله ای که پیشتر و به دلیل محاصره فرودگاه توسط تروریست های تکفیری، هیچگاه اتفاق نیفتاد. اکنون مردم ساکن دیرالزور می توانند پس از مدتها محاصره نفس تازه ای بکشند و جان تازه ای یابند. بدون شک از این پس اکثریت قابل توجهی از ساکنان دیرالزور برای نبرد با تروریسم به صفوف نیروهای مقاومت خواهند پیوست تا دوشادوش آنها با تکفیریها مبارزه کنند. 

دولت دمشق می تواند با بهره برداری از چاهها و میدان های نفتی و گازی عظیم، بخشی هرچند کوچک از اقتصاد آسیب دیده کشور خود را ترمیم کنداما دستاوردهای نیروهای سوری در نبرد با تکفیریها در شهر دیرالزور تنها به شکسته شدن محاصره فرودگاه این شهر محدود و محصور نمی شود. چراکه نیروهای سوری طی روزهای اخیر موفق شدند مناطق و محله های استراتژیک بسیاری را از لوث تکفیریهای داعش خارج سازند. روز گذشته بود که نیروهای سوری موفق شدند بر میدان نفتی «التیم» در شرق سوریه سیطره یابند. این بدان معناست که منابع درآمدی تکفیریهای داعش یکی پس از دیگری در حال فروپاشی است و در طرف مقابل، دولت دمشق می تواند با بهره برداری از چاهها و میدان های نفتی و گازی عظیم، بخشی هرچند کوچک از اقتصاد آسیب دیده کشور خود را ترمیم کند. علاوه براین، نیروهای سوری همچنین موفق شدند بر نیروگاه برق واقع در غرب فرودگاه دیرالزور سیطره یابند.

به نظر می رسد پس از پیشروی های برق آسای نیروهای مقاومت در شهر دیرالزور، صفوف تکفیریها به شدت ازهم پاشیده است. امروز خبر رسید که شماری از تروریست های داعش به همراه خانواده های خود، مبالغ مالی هنگفتی را برداشته و از دیرالزور به مناطق مختلف فرار کرده اند. طبق اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه یکی از عناصر داعش با خانواده خود به بخش هایی از استان حسکه که تحت تصرف نیروهای دموکراتیک کُرد سوری است، گریخته است. تنی چند از عناصر تکفیری دیگر نیز خاک سوریه را به مقصد ترکیه ترک کرده اند. تمامی اینها دلالت بر آن دارد که ارتش سوریه نبرد بزرگ دیرالزور را پیش از پایان آن، به نفع خود رقم زده است.

در این میان، ایالات متحده آمریکا نیز همچنان به نقش خود در وکیل الدولگی تکفیریها ادامه می دهد و بر نجات آنها از شهر دیرالزور اصرار می ورزد. علت اصلی این مسأله نیز به سلسلهآسیای میانه یکی از مقصدهایی است که تکفیریها پس از خروج از دیرالزور به آنجا منتقل می شوند عملیات‌های هلی برن آمریکایی ها در دیرالزور بازمی گردد. آمریکایی ها با انجام عملیات های هلی برن گسترده در این شهر، تکفیریها را به مناطق خارج از آن منتقل می کنند. گفته می شود که آسیای میانه یکی از مقصدهایی است که تکفیریها پس از خروج از دیرالزور به آنجا منتقل می شوند. با این حال، این اقدامات متجاوزانه آمریکایی ها تاکنون راه به جایی نبرده است و نتوانسته خللی در روند پیشروی نیروهای مقاومت ایجاد کند.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی نیز به نظر می رسد که خیلی زود برای نجات تروریست های تحت الحمایه خود در اراضی سوریه پیش قدم شده است. روز پنجشنبه هفته گذشته بود که جنگنده های متجاوز رژیم کودک کش صهیونیستی مناطقی در حومه استان حماه سوریه را بمباران کردند. صهیونیستها برای انجام این حمله متجاوزانه حتی به حریم هوایی لبنان نیز رحم نکردند و از طریق آسمان این کشور به هدف تجاوزکارانه خود در سوریه جامه عمل پوشاندند. البته این مسأله برای آنها دردسرساز شد چراکه دولت لبنان قصد دارد از تل آویو در شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند.

با وجود تمامی مداخلات خارجی تجاوزکارانه این نیروهای سوری هستند که دست برتر را دارنددر هر صورت، آنچه که پیداست، این است که با وجود تمامی مداخلات خارجی تجاوزکارانه این نیروهای سوری هستند که دست برتر را دارند و ابتکار عمل را در عرصه میدانی به دست گرفته اند. بدون شک متحدان دولت دمشق یعنی جمهوری اسلامی ایران و روسیه نقش مهمی را در خنثی سازی توطئه های حامیان همیشگی داعش در سوریه از جمله آمریکا و صهیونیسم، ایفا خواهند کرد؛ کما اینکه در گذشته نیز همینگونه بوده است.

منبع: مهر

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: