• امروز : پنج شنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 25 July - 2024

اخبار ویژه

مشکلات جامعه صیادی استان هرمزگان بررسی شد/ هیچ بخشنامه ای نباید باعث توقف فعالیت روزمره جامعه صیادی شود/ تاکید براقتصاد دريا محور در برنامه هفتم توسعه راه اندازی درمانگاه تخصصی در شهر میمند با حمایت خیرین سلامت طرح کنترل و نظارت افزون بر۱۳۰۰ دستگاه ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای در سیستان و بلوچستان ۲۴۸ پروژه بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان در هفته دولت امسال آماده بهره‌برداری است تناقض‌نمای امام فراطبیعی الگوپذیر در امام‌شناسی شیعه برگزاری مراسم معارفه معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری شهرستان شیراز مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی: افزایش ۶۴ درصدی ورودی آب سد سیلوه/ سد سیلوه در آستانه سرریز شدن است «عصر هنر» به نمایش درمی‌آید/ نمایشگاه مشترک ایران و مکزیک با ۸۰ اثر تهدیدهای جدید رویکرد، جدید را می‌ طلبد برنامه‌ریزی بیش از ۳۸۰ برنامه ویژه دهه کرامت در حرم مطهر رضوی ضبط ۳۰ تن فرآورده های خام غیر بهداشتی در آذربایجان غربی   اجرای ارکستر سمفونیک تهران تمدید شد

4
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان مطرح کرد:

اکران آنلاین فیلم کوتاه به این سینما کمک می‌کند/ «وضعیت اورژانسی» انتخاب درستی بود/ آماده اکران آنلاینِ ترسناک‌ها هستیم!

  • کد خبر : 41000
  • ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۹
اکران آنلاین فیلم کوتاه به این سینما کمک می‌کند/ «وضعیت اورژانسی» انتخاب درستی بود/ آماده اکران آنلاینِ ترسناک‌ها هستیم!
مهدی آذرپندار معتقدست اکران آنلاین فیلم‌های کوتاه تجربه‌ای جدید برای مخاطبان به حساب می‌آید که به شأن و شخصیت سینمای کوتاه کمک می‌کند.

مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران درباره همکاری اخیر این انجمن با فیلم نت برای اکران آنلاین فیلم های کوتاه که با «وضعیت اورژانسی» ساخته مریم اسمی خانی شروع شده و تاکنون نیز بیش از ۲ هزار بلیت فروخته است، اظهار کرد: به شخصه از هر آنچه که منجر به توسعه عرضه فیلم کوتاه شود استقبال می‌کنم؛ چراکه ما با مساله دیده نشدن فیلم‌های کوتاه در کشورمان مواجه هستیم. درباره وضعیت سینمای کوتاه جهان در این مورد اطلاع چندانی ندارم و فکر می‌کنم در همه جای دنیا هم عموم مردم مخاطب فیلم کوتاه نباشند، اما در کشور خودمان باید بگویم که فیلم‌های کوتاه حتی از سوی قشر منتقد سینما و نخبگان جامعه هم دیده نمی‌شوند و این موضوع قطعاً نیازمند بررسی و تأمل است.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان خاطرنشان کرد: در بررسی‌هایی که داشتیم متوجه شدیم یکی از کشورهایی که سهم عمده‌ای در ارسال آثار به جشنواره‌های فیلم کوتاه دنیا دارد، ایران است. هر سال بیش از دو هزار فیلم کوتاه در کشور ما ساخته می‌شود که عدد بسیار مهم و قابل تأملی است، اما بسترهای دیده شدن این محصولات سینمایی در کشور ما بسیار محدود است. یکی از سیاست‌ها و اهداف ما در انجمن توسعه دادن این بسترها است و اقداماتی چون تولید یک برنامه تلویزیونی اختصاصی برای فیلم کوتاه و با نام «سینما جوان» در شبکه مستند، تلاش برای افزایش سهم فیلم کوتاه در اکران های هنر و تجربه و راه‌اندازی پاتوق‌های فیلم کوتاه انجمن صورت گرفته است تا جایی که امروز در ۵۶ دفتر به صورت منظم این پاتوق‌ها برگزار و فیلم‌های کوتاه منتخب به سراسر نقاط ایران ارسال می‌شود.

وی افزود: در ادامه همین مسیر، ما سعی کردیم با پلتفرم‌ها تعامل گسترده‌تری داشته باشیم و به تازگی تعاملات ما با فیلم‌نت به اکران آنلاین فیلم‌های کوتاه منجر شده که آن را اتفاق مبارکی می‌دانم و حتی اگر آورده اقتصادی برای سینمای کوتاه نداشته باشد، به شأن و شخصیت فیلم کوتاه کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بررسی این موضوع که آیا اکران فیلم کوتاه می‌تواند آورده اقتصادی برای تولیدکنندگان آثار و به طور کل برای سینمای کوتاه داشته باشد نیاز به زمان دارد. به نوبه خودم در این مرحله نگاه مثبتی به این اتفاق دارم و بابت این همکاری از پلتفرم فیلم‌نت ممنون هستم اما مطمئناً الزامات اقتصادی سرنوشت این همکاری‌ها را مشخص می‌کند چراکه ابعاد اقتصادی برای پلتفرم‌ها اهمیت دارد.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران درباره انتخاب فیلم‌های کوتاه مناسب برای اکران آنلاین گفت: فیلمی که برای اکران آنلاین انتخاب شده، یکی از آثار مهم سال‌های اخیر فیلم کوتاه ما است و به نظرم اگر کسی برای دیدن آن هزینه‌ای هم پرداخت کند، پشیمان نخواهد شد.

وی افزود: به نظر من فیلم کوتاه برای مخاطبان پلتفرم‌ها پدیده جدیدی است. بسیاری از مخاطبان احتمالاً تا امروز اصلاً فیلم کوتاه ندیده‌اند و خالی بودن ذهن مخاطب از مدیوم فیلم کوتاه می‌تواند یک حسن باشد. به عنوان مثال نمایش‌های تئاتر را در نظر بگیرید که ممکن است برخی افراد هیچ وقت هیچ نمایشی را ندیده باشند اما ممکن است ذهنیتی درباره تئاتر داشته باشند و آن را مناسب مخاطب خاص بدانند و به همین دلیل هر چند که تابحال به دیدن یک نمایش تئاتر نرفته‌اند، چندان رغبتی هم برای دیدن آن نداشته باشند. بنابراین ذهنیت نداشتن مخاطبان عام نسبت به سینمای کوتاه می‌تواند یک حسن به حساب بیاید و فکر می‌کنم اگر یک فیلم کوتاه در مدت زمانی اندک بتواند برای مخاطبش تعلیق یا معما با یک پایان‌بندی مناسب و غافلگیرانه داشته باشد، دیدنش می‌تواند تجربه‌ای دلپذیر به حساب بیاید و فیلم «وضعیت اورژانسی» این ویژگی‌ها را دارد و می‌تواند احساسات مخاطب خود را هم درگیر کند.

وی افزود: امسال در جشنواره فیلم کوتاه تهران یکی از مسئولان به جشنواره آمد و برای اولین بار دیدن فیلم کوتاه را تجربه کرد و این تجربه برایش بسیار جذاب بود و در گفتگویی که با هم داشتیم ایشان معتقد بودند که دیدن چند فیلم کوتاه در یک سانس با تجربه چند احساس متفاوت همراه است که به خودی خود اتفاقی جالب توجه است. به نظر من بسیاری از مخاطبان نمی‌دانند که فیلم کوتاه عالم متنوع و متکثری دارد و امروز داستانگویی در این سینما توسعه یافته است و به همین دلیل انتخاب «وضعیت اورژانسی» برای شروع اکران آنلاین فیلم کوتاه انتخاب بسیار درستی بوده است.

آذرپندار تاکید کرد: ما این آمادگی را داریم که فیلم‌های کوتاه بیشتری را به صورت آنلاین در پلتفرم‌ها اکران کنیم. در کنار توسعه اکران آنلاین فیلم‌های کوتاه، اکران این آثار در سینمای هنر و تجربه نیز برای ما مساله‌ای جدی است که بسته‌های فیلم کوتاه اکران شده در هنر و تجربه می‌توانند پس از پایان نمایش در سینماها در پلتفرم‌ها اکران شوند. مثلا چندی پیش بسته‌ای شامل پنج فیلم کوتاه برای گروه هنر و تجربه آماده کرده بودیم که شامل فیلم‌‌‌های کوتاه‌ ترسناک بود که همان بسته حالا می‌تواند به صورت آنلاین اکران شود و فکر می‌کنم برای بسیاری از مخاطبان دیدن چند فیلم ترسناک در مدت زمانی حدود یک ساعت و نیم می‌تواند جذاب باشد.

مدیرعامل انجمن سینمای جوان در پایان خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که بسیاری از ژانرهای سینمایی در سینمای بلند ما وجود ندارد و مردم ما تصویری بومی و ایرانی از بسیاری از ژانرهای رایج سینمای دنیا در ذهنشان وجود ندارد اما این تنوع ژانر در سینمای کوتاه ایران وجود دارد. مخاطب در سینمای کوتاه می‌تواند مثلاً فضای فانتزی را که در سینمای بلند ایران بسیار نحیف است در چندین فیلم خوب تجربه کند و از این چند فیلم می‌توان یک بسته نمایشی مخصوص سینمای فانتزی تهیه کرد. ما سعی داریم روی جنبه‌هایی از سینمای کوتاه تأکید کنیم که فعلاً‌ سینمای بلند ما از آن بی بهره است و در تعامل با پلتفرم فیلم‌نت که آغازگر این حرکت بوده پیشنهادمان این است که به سمت این جنس از فیلم‌ها برویم تا مخاطب بداند سینمای ایران هم فیلم علمی-تخیلی دارد که اتفاقاً جذاب و دیدنی است. در قدم‌های بعدی ما باید به رفتارشناسی و ذائقه مخاطب توجه داشته باشیم اما خوشبختانه سبد تولیدات انجمن و به طور کل سبد تولیدات فیلم کوتاه در ایران به طور کل سبدی متنوع است و می‌تواند سلایق مختلف را پوشش دهد.

لینک کوتاه : https://gitionline.ir/?p=41000

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.