• امروز : چهارشنبه - ۲ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 22 May - 2024

اخبار ویژه

فرمانده انتظامي شهرستان بويراحمد از کشف ۴۴ کيلو و ۱۰۰ گرم ترياک از يک دستگاه خودروي تیبا در محور شيراز- ياسوج خبر داد. افزایش ۲۹ درصدی فروش و رشد۸۰ درصدی سود تلفیقی در « شپاس » پخش قسمت آموزشی فصل سوم «پدرخوانده» از فیلم‌نت گام بلند مخابرات استان وشهرداری یاسوج جهت دسترسی شهروندان به اینترنت پرسرعت بر بسترفیبرنوری ظرفیت‌های ترانزیتی منطقه آزاد ماکو بی بدیل است ۲۵ هزار برنده جوایز قرعه‌کشی هفتمین جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه بانک سینا مشخص شدند اتمام ساخت بزرگراه زابل -زاهدان تا پایان سال ۱۴۰۳/ اتصال دومین شهر بزرگراهی سیستان و بلوچستان به زاهدان از مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی خان زنیان، بازدید شد ساخت ۳۷ کیلومتر بزرگراه در مسیر میرجاوه- زاهدان- بم میز ارتباطات مردمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز به کار کرد تیم ملی موی تای با ترکیب کامل به جهانی ۲۰۲۳ ایتالیا اعزام می‌شود اعزام بیماران بوشهری نیازمند جراحی عروق کاهش ۸۲ درصدی داشته است

0
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران:

دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه بندی سایمگو، رتبه اول کشور و پنجم خاورمیانه را قرار دارد

  • کد خبر : 47123
  • ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۱
دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه بندی سایمگو، رتبه اول کشور و پنجم خاورمیانه را قرار دارد
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، در نشست خبری تبیین دستاوردها، پیشرفت ها و سیر صعودی رتبه علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در رتبه بندی سال ۲۰۲۴ سایمگو، دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه اول را در بین همه دانشگاه‌ های کشور به دست آورد که این رتبه در جهان 452 و در خاورمیانه با یک پله صعود درخشان در جایگاه پنجم است.

گیتی آنلاین_ دکتر حسین قناعتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران را نماد آموزش عالی کشور دانست و افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران دستاوردهای بزرگی داشته و طی ۲۰سال اخیر در ارزیابی های وزارت بهداشت، رتبه اول پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور را کسب کرده است.

وی با اشاره به کسب رتبه نخست دانشگاه در حوزه فناوری و تولید تجهیزات پیشرفته پزشکی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه فناوری و تولید تجهیزات پیشرفته پزشکی، طی ۴ سال اخیر با فاصله بسیار زیاد نسبت به سایر دانشگاه ها، رتبه اول را کسب کرده است.

رییس دانشگاه با بیان اینکه این موفقیت ها درحالی حاصل شده که دانشگاه علوم پزشکی تهران فقط حدود ۹ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور را دارد، گفت: باوجود این تعداد عضو هیات علمی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، نزدیک ۳۰ درصد مقالات دانشگاه های علوم پزشکی کشور را تولید می کند و ۳۵ درصد استنادات دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز متعلق به دانشگاه علوم پزشکی تهران است. این یعنی اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران حداقل ۵ برابر بیشتر از میانگین کشور مقاله می ‌نویسند.

دکتر قناعتی با اشاره به رتبه دانشگاه در سال ۲۰۲۴ سایمگو، گفت: در تازه ترین گزارش سایمگو دانشگاه علوم پزشکی تهران، در بین کل دانشگاه های کشور، رتبه اول و در سطح خاورمیانه رتبه ۵ را کسب کرده است. این دانشگاه، در حوزه پزشکی رتبه ۱، داروسازی رتبه ۵، دندانپزشکی رتبه ۲ و در حوزه های بیوشیمی، روانپزشکی و روانشناسی رتبه ۶ را به دست آورده است.

رییس دانشگاه در پاسخ به پرسشی که اخیرا خبری مبنی بر افت ۲۰۰ واحدی از رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر شده است، گفت: این خبر درست و مربوط به افت رتبه دانشگاه در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) است. معیار رتبه بندی پایگاه ای اس سی که از آن به عنوان پایگاه استنادی جهان اسلام یاد می‌ شود، بر اساس «مجلات داخلی» است. درحالیکه اغلب مقالات ما در نمایه‌ های بین المللی چاپ می شود و این بدین معناست که کیفیت مقالات اساتید دانشگاه بالا و در حد بین المللی است. در نتیجه تعداد مقالات منتشر شده در آی اس سی کاهش پیدا کرده است.

دکتر قناعتی کاهش این رتبه را نشان از افزایش کیفیت پژوهشی دانشگاه دانست و ادامه داد: این رتبه در واقع نشان دهنده رشد کیفی پژوهشی در دانشگاه است و استقبال مجلات بین المللی از مقالات دانشگاه بیشتر شده است.

وی با اشاره به پیشرفت های فناوری و افزایش وسعت پارک علم و فناوری شهید سلیمانی، افزود: به شهر علم شهید سلیمانی از طریق وقف ۸ هکتار دیگر اضافه کردیم و امیدواریم این مرکز به زودی به بزرگترین پارک فناوری نظام سلامت کشور تبدیل شود.

وی، شعبه بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سبطین را از موفقیت های دانشگاه دانست و گفت: در زمینه بین المللی در کشور عراق شعبه دانشگاه علوم پزشکی تهران را با نام دانشگاه سبطین راه اندازی کردیم. این دانشگاه یک ریال برای ایران هزینه ندارد، ایران مدیریت علمی آن را بر عهده دارد و مدرک دانشگاه علوم پزشکی تهران به فارغ التحصیلان اعطا می شود. متقاضیان تحصیل در دانشگاه سبطین از طریق کنکور عراق وارد این دانشگاه می‌شوند.

دکتر قناعتی با اشاره به چالش های انتشار مقاله در مجلات بین المللی، این چالش ها را از عوامل بازدارنده سرعت رشد پژوهشی دانشگاه بیان کرد و گفت: تحریم علمی سبب شده، برای چاپ مقاله در مجلات بین المللی نسبت به ۴ سال گذشته، با محققان سختگیرانه تر برخورد شود. در غیر این صورت ما می‌توانستیم با سرعت بالاتری در امر چاپ مقالات رشد داشته باشیم.

رییس دانشگاه با بیان اینکه لابی‌هایی در دنیا مانع چاپ و رشد مقالات شده است گفت: اگر اجازه می‌ دادند واقعیت علمی ما به دنیا عرضه شود، حداقل رتبه علمی ما در شانگهای به ۲۰۰ می‌رسید ولی اکنون توانسته ایم رتبه پیشین خود را در شانگهای حفظ کنیم.

دکتر قناعتی گفت: در سال ۲۰۲۳ تعداد ۶۷۲۰ مقاله در پایگاه اسکوپوس داشتیم. ۶۵ عضو هیات علمی دانشگاه ما در بین پژوهشگران یک درصد هستند و ۲۳ درصد پژوهشگران یک درصد پراستناد علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. این درصد سه برابر دانشگاه های دیگر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره شرایط دستیاران پزشکی و مسائل و مشکلات رزیدنت‌ ها، گفت: براساس مصوبه هیات دولت محترم ۴۵ درصد به دریافتی دستیاران اضافه شد. سال ۹۰ دریافتی K جراحی، ۳۰ هزار تومان بود و امسال با این افزایش به ۱۰۰ هزار تومان می ‌رسد. این در حالی است که از سال ۹۰ به بعد و طی این ۱۰ سال فقط ۵ هزار تومان به K جراحی اضافه شده بود.

وی درباره ماجرای بازنشستگی اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: دانشگاه بالغ بر ۲ هزار هیات علمی دارد و طبق قانون هیات امنا می ‌تواند اساتیدی که به سابقه بازنشستگی رسیده اند را در دانشگاه حفظ کند، از این جهت اسامی حدود ۸ استادی که موعد بازنشستگی آنها رسیده بود، اما به ماندن در دانشگاه تمایل داشتند را برای کسب مجوز به هیات امنا بردیم. ۷ استاد مجوز گرفتند و یک استاد نگرفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه روند بازنشستگی اساتید دانشگاه روال طبیعی مانند سال‌های قبل داشته و تغییر نکرده است، افزود: هر سال ۳۰ تا ۴۰ نفر بازنشسته می ‌شدند و امسال نیز همین تعداد بازنشسته شدند. ما هیچ بازنشستگی اجباری نداشتیم. برخی همانند دکتر هومن علیزاده در آمریکا استاد شده و سه ساله به دانشگاه ما نیامده بودند. طبق قانون وقتی استادی سه ماه غیبت داشته باشد باید به هیات تخلفات معرفی شود. ایجاد انضباط در دانشگاه برای من مهم بود. افرادی بودند که اسمشان به عنوان استاد دانشگاه بود اما به واقع در دانشگاه نبودند.

وی ادامه داد: برخورد با تخلفات پزشکی برایمان مهم است، البته خوشبختانه عموم همکاران در سطح دانشگاه مقید به حفظ ارزش ها بودند و اگر یک تا دو نفر تخلفی کرده اند با آنها برخورد جدی شده است.

دکتر قناعتی با بیان اینکه حتی یک نفر هم به دلیل بحران سیاسی سال گذشته از دانشگاه ما اخراج نشد، در خصوص بازنشستگی دکتر ملک زاده که پیش‌ تر در مصاحبه ‌ای از این امر اظهار ناراحتی کرده بود، گفت: وزیر محترم بهداشت با بازنشستگی ایشان مخالفت کردند.

دکتر قناعتی با اشاره به اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران بالغ بر۱۵۰۰ دانشجو از ۵۱ کشور داریم و ۷ برابر ظرفیت خود در این زمینه هم متقاضی داریم، گفت: مرکز فناوری دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران ۵۳ درصد داروهای سرطان کشور را تولید می‌کند که این ظرفیت تقریبا دو برابر خواهد شد. از طرف دیگر ما مرکز مشاوره دانشگاه را فعال کردیم؛ به طوریکه یک استاد ۷ تا ۸ دانشجو را تا آخر دوره زیر نظر می‌گیرد. از نهاد رهبری و امور فرهنگی خواهش کردیم این امر را رصد کنند و اخیرا هم انجمن اولیا و اساتید راه اندازی شده است.

دکتر قناعتی در پایان گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه بندی رشته های موضوعی شانگهای در حوزه مهندسی زیست پزشکی موفق به کسب رتبه ۵۱ تا ۷۵ شده است و در حوزه علوم و فناوری های تغذیه در تراز ۱۰۱ تا ۱۵۰ و در حوزه علوم پرستاری رتبه ۱۵۱ تا ۲۰۰ جهان قرار گرفته است. سهم مقالات با مشارکت بین المللی از کل مقالات دانشگاه علوم پزشکی تهران به عدد ۳۶٫۳ رسیده است که افتخاری برای کشور عزیزمان ایران است؛ همچنین در رتبه بندی نظام استنادی QS افتخار بزرگی در حوزه علمی آناتومی و فیزیولوژی با رتبه ۵۱ تا ۱۰۰ سال ۲۰۲۳ و رتبه ۲۰۹ حوزه موضوعی علوم طبیعی و پزشکی در جهان نصیب دانشگاه علوم پزشکی تهران شده است.

گفتنی است، این نشست خبری با حضور دکتر حسین قناعتی، رییس دانشگاه، دکتر علی اکبری ساری، معاون پژوهشی، دکتر محمد حسین آیتی، معاون بین الملل، دکتر ماشاالله ترابی، مدیر روابط عمومی و دکتر محمدحسین نکوفر، مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

لینک کوتاه : https://gitionline.ir/?p=47123

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.