• امروز : دوشنبه - ۱ مرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 22 July - 2024

اخبار ویژه

صدیقی: سفر دولت به آمریکای لاتین پیام‌های مهمی داشت/ عوامل بیگانه از منطقه خارج شوند تجهیز قریب به ۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان وبلوچستان به سیستم های نوین آبیاری برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه+عکس ساماندهی بهشت گمشده فارس / از نورپردازی وبهسازی ساختمان نمازخانه گرفته تا نصب تابلوها راهنما و مناسب‌سازی سرویس بهداشتی در این منطقه طبیعی دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی به مجروحان حادثه تروریستی چابهار و راسک برملا شدن راز جنایت پدر پس از ۴ سال قفل نهضت ملی مسکن به دست پارسیان باز شد/ ساخت بیش از ۳ هزار واحد مسکونی در وردآورد به‌زودی کلید می‌خورد ارتقای بهره‌وری باید دغدغه مدیران و کارشناسان باشد جابه‌جایی ۴۷۰ هزارتن کالا از بندر امام خمینی آذربایجان غربی درخشش هنرستانی های فارس دربخش ساخت ایران رویداد ملی “الف تا” با کسب ۱۹رتبه برتر عیادت وزیر بهداشت از نریمان پناهی، ذاکر اهل بیت(ع) بانک تجارت در ۲۵ استان کشور استخدام می کند

3

کتاب «رای حلال» اثری برای آینده است

  • کد خبر : 35852
  • ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۶
کتاب «رای حلال» اثری برای آینده است
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: کتاب «رای حلال» اثری برای آینده است که ارزش و محتوای آن با مرور زمان مشخص می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیتی آنلاین از خراسان رضوی، مشهد، حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، در آئین نقد و بررسی کتاب «رای حلال»  که در کتابخانه مرکزی برگزار شد، ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب کبری(س)،  اظهار کرد: ثبت رویدادها توسط چهره های سیاسی و مقامات چند حسن، ارزش و برکت برای جامعه ما دارد. خاطره نویسی برای مردم امری عادی است که از دل آن می‌توان از فرهنگ عامه هر دوره مطلع شد، هر چند که این نوشته‌ها در پستو خانه‌ها مانده و دفن می‌شود.
وی تاکید کرد: اما ثبت خاطرات و رویدادها برای سیاستمداران امری واجب است؛ چرا که در بین مردم سوالات بدون پاسخی در حوزه‌های مختلف وجود دارد، که از دل این روز نوشتها می‌توان پاسخ مناسبی برای این شبهات پیدا کرد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اظها رکرد: نویسنده با گام نهادن در مسیر روزنگاری در واقع به نوعی دست به خود افشاگری می‌زند.
وی ضمن معرفی کتاب «رای حلال» اثر مجتبی رحماندوست، ابراز کرد: در این کتاب نوعی سادگی، شفافیت، جرات و جسارت در حوزه خود افشاگری وجود دارد. در این کتاب به تمامی وقایع از ابتدای تصمیم نویسنده برای ورود به مجلس شورای اسلامی تا لحظه‌ آخر عدم موفقیت پرداخته شده است. این کتاب برای فردی که قصد ورود به مجلس شورای اسلامی را دارد چه در مجلس دهم و چه در دوره دوازدهم یک اثر و تجربه موفق است.
سبزیان تصریح کرد: همانطور که در کتاب نیز اشاره شده، هنوز می‌توان از ایده‌ها و تجارب دیگران به راحتی استفاده کرد. هر فردی که در جامعه مسئولیتی خطیر را بر عهده دارد، باید از این مستندات استفاده بهینه کند.
وی خواندن کتاب «رای حلال» را شیرین دانست و خواندن آن را به مدیران توصیه کرد.
سبزیان، با بیان اینکه حضرت زینب کبری(س) رسالت روایتگری واقعه عاشورا پس شهادت امام حسین(ع) را برعهده گرفت، گفت: تلاش مجتبی رحماندوست در کتاب در راستای حمایت از خانواده‌های معزز شهدا، رزمندگان و ایثارگران بسیار ستودنی و قابل تقدیر است.

در ادامه مجتبی رحماندوست، نویسنده کتاب «رای حلال» ضمن قدردانی از برگزاری این آئین، گفت: متاسفانه در کشورهای غربی دست به قلم مسئولین زیاد است و کتابهای بسیاری از مسئولین و سیاستمداران وجود دارد. در عرف بین المللی مسئولین به ویژه قوه مجریه اگر سخنی بگویند نه اینکه قانون شود، اما گریزی به قانون می‌زنند.
وی ضمن خاطراتی از دوران پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: به درستی عنوان شد که در این کتاب دست به خود افشاگری زده‌ام. تمامی نیت من از انتشار کتاب «رای حلال» بر این بوده است که خود را از گفتن منع کرده و به بیان خاطرات از حضور چهارساله در مجلس شورای اسلامی بپردازم.
رحماندوست با بیان خاطره از عدم موافقت و جلوگیری از کینه ورزی برخی از نمایندگان در خصوص دادن رای زرد به وزیر کشور، اظهار کرد: رئیس مجلس وقت خطاب به من گفت، این عمل نشان از این دارد که شما به دنبال «رای حلال» هستید و این مسئله انگیزه انتخاب نام این کتاب شد.

یک منتقد کتاب تاکید کرد: امروز به دنبال نقد این کتاب نیستم؛ چرا که کتابهای روز نوشت نقد ندارد. در واقع روزنوشت نوشتن مطالبی است که واقعیت دارد و به بیان دیدگاه‌ها نمی‌پردازد. نویسنده این قبیل آثار بدون دست بردن در مطالب به ذکر خاطرات می‌پردازند.
ابوالفضل حسن آبادی گفت: خاطره نگاری، روزنگاری و روز نوشت در ایران از دوره قاجار شروع شد. خاطرات عین السلطنه نمونه بارز آن است که در ۱۰ جلد و از خاطرات ۱۰ سالگی نویسنده شروع می‌شود. در دوران پهلوی نیز خاطرات فروغی است که از اهمیت بالایی برای شناخت مسائل سیاسی آن دوره برخوردار است. خاطرات اعلم نیز از جمله آثار مهم در حوزه خاطره نویسی است. در دوران پس از انقلاب نیز خاطرات مربوط به آیت الله علی اکبر رفسنجانی هاشمی جز مهمترین آثار است که در ۲۱ جلد تدوین شده و تا به امروز ۱۹ جلد آن به چاپ رسیده است.
حسن آبادی در باب اهمیت خاطره نویسی، اظهار کرد: افروغ در خاطرات خود می‌گوید «خاطرات روزنوشت را طوری می نویسم که انگار از آیندگان هستم».
این منتقد کتاب روزنوشت را اثری برای آیندگان دانست و بیان کرد: این مسئله به این علت است که هدف از روزنوشت تنها چاپ خاطرات و استفاده از زمان حال خود نیست. عموم این خاطرات به طور معمول

پس از فوت افراد به چاپ می‌رسد؛ چرا که خاطرات جوری نوشته می‌شود که حوادث در آن قابل استناد و انتشار نیستند و این به واسطه بروز برخی حواشی و مشکلات برای نویسنده است.
وی گفت: تعداد افرادی که در زمان حیات اقدام به چاپ خاطرات خود نمایند، بسیار کم است. فارغ از اینکه چه کسی و در چه مقامی دست به چاپ خاطرات خود زده است، باید بدانید که انجام این عمل در زمان حیات شجاعت و آزادگی طلب می‌کند؛ چرا بازخوردهای آن بسیار شدید و متفاوت است.
ابوالفضل حسن آبادی افزود: بطور معمول قلم خاطرات غیررسمی است. اما مطالبی که این قبیل کتابها درج می‌شود از قالب غیررسمی خارج می‌شود.
وی در انتقاد از کتاب «رای حلال» ابراز کرد: نویسنده می‌بایست تمرکز بیشتری بر روی مقدمه داشته باشد؛ چرا که خواننده کتاب باید در مقدمه بیشتر با شخصیت نویسنده آشنا شود. رحماندوست در این کتاب بین زندگی شخصی، فرهنگی و سیاسی خود مرزی قائل نشده است. به عنوان یک خواننده انتظار دارم از زندگی شخصی و خود نویسنده اطلاعات بیشتری در مقدمه کسب کنم.
حسن آبادی، منتقد کتاب تصریح کرد: همچنین در متن کتاب به ذکر سابقه سیاسی و فرهنگی خود اشاره داشته‌اید که توصیه می‌کنم این مسئله به قسمت مقدمه منتقل شود. همچنین جای توضیحاتی پیراتمون شیوه جمع آوری خاطرات و تدوین کتاب نیز در مقدمه خالی است.
وی ادامه داد: در خصوص محتوای کتاب نیز، باید گفت این کتاب اثری برای آینده است که ارزش و محتوای آن با مرور زمان مشخص می‌شود. توجه داشته باشید مخاطب این کتاب عام نیست؛ چرا که یک منبع تاریخی برای افراد خاص محسوب می‌شود. آزادگی خاص نویسنده در نوشتن و نوع نگاه به مسائل مجلس شورای اسلامی این اهمیت و جایگاه را برای خود به ارمغان می‌آورد.
حسن آبادی گفت: نویسنده فردی اخلاق گرا است که یک هدف برای خود مشخص کرده و در روند کاری خود نیز به آن پایبند است. مجتبی رحماندوست صراحت در بیان و آزادگی در نوشتن را باهم در این کتاب به کار برده است.
همچنین وی نام کتاب را بسیار پرمسما و جذاب دانست که به راحتی گویای محتوای کتاب است.

کتاب «رای حلال: یادداشتهای روزانه نماینده تهران از مجلس» اثر مجتبی رحماندوست در سال ۱۴۰۱ توسط انتشارات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، انتشارات سروش در ۹۲۵ صفحه به چاپ رسیده است.

گفتنی است، در پایان آئین رونمایی از پوستر برنامه و جشن امضای کتاب نیز برگزار شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://gitionline.ir/?p=35852

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.