• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024
0

ماجرای ۱۱ متخلف شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان که بر صندلی هیئت مدیره تکیه زدند!/ چرا اداره تعاون حکم به تأیید این ۱۱ متخلف داد؟

  • کد خبر : 52483
  • ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۸:۴۰
ماجرای ۱۱ متخلف شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان که بر صندلی هیئت مدیره تکیه زدند!/ چرا اداره تعاون حکم به تأیید این ۱۱ متخلف داد؟
رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان گفت: زمین‌های 5 هزار سهامدار شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان در چنگ 11 متخلفی است که اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی مهر تأیید بر پیشانی آنها زده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیتی آنلاین خراسان رضوی در مشهد، محمدرضا نیکو در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل دفتر شرکت تعاونی برگزار شد، اظهار کرد: شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان در سال ۱۳۷۶ اقدام به خرید ۱۰۵ هکتار زمین در پیچ ساغروان به نام خود کرد و تا سال ۱۳۹۶ این اراضی توسط خود هیئت مدیره اداره می‌شد.

وی ادامه داد: سال ۱۳۹۶ عده‌ای از همکاران این تعاونی مصرف که از بازنشستگان بانک صادرات و ساکن مشهد بودند، اقدام به تشکیل هیئت امنایی به نام زمین‌های بوستان سپهر بانک صادرات ایران برای تصرف اراضی این شرکت می‌نمایند.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان با بیان اینکه ایجاد هیئت امنا در شرکت تعاونی خلاف قانون است، تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ مجمع این شرکت تعاونی برگزار و در آن حکم به اخراج این ۱۱ تن به استناد ماده ۱۷ اساسنامه داده شد.

نیکو با اشاره به اینکه این اراضی از سرفصل دارایی‌های شرکت حذف شده بود، عنوان کرد: اداره تعاون بازرس می‌فرستد تا این موضوع بررسی و گزارش شود. در بند ۳ این گزارش به دارایی شرکت اشاره شده و بیان می‌شود که باید دارایی‌های حذف شده مجدداً ثبت شود.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ در ارتباط با ۱۵ مورد تخلف از این افراد شکایت کردیم که در شعبه بازپرسی ۲۱۶ است که یکی از مهمترین آنها جمع‌آوری مبلغ یازده میلیارد و هفتصد میلیون از اعضای شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات تحت عنوان هزینه‌ی شارژ و سایر عناوین بوده است که هنوز بعد از ۵ سال این پرونده جهت صدور حکم به دادگاه ارسال نشده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان بیان کرد: با توجه به اینکه در سال ۱۴۰۱ پایان زمان مسئولیت هیئت مدیره بود، در همان زمان به دلیل شیوع بیماری کرونا اجازه تشکیل هیچ تجمعی توسط ستاد مبارزه با کرونا داده نمی‌شد، علی‌رغم چندین بار تقاضای کتبی این شرکت مبنی بر برگزاری مجمع عمومی و انتخاب هیئت مدیره، ستاد کرونا اجازه این کار را صادر نکرده و در هر بار این تجمع را ممنوع اعلام کردند.

نیکو با بیان اینکه در همین زمان که ستاد کرونا اجازه تشکیل مجمع را به ما نداده بود، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خود راساً بدون توجه به پروتکل‌های اجرایی با همکاری این ۱۱ عضو اخراجی در مجمع ۱۴۰۰ شرکت و بدون اطلاع‌رسانی به هیئت مدیره و بازرسان شرکت، اقدام به برگزاری مجمع می‌کند.

وی با بیان اینکه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با وجود اینکه ما برای آنها نامه زده بودیم که این افراد متخلف هستند و از شرکت تعاونی مصرف اخراج شده‌اند، این انتخابات را تأیید می‌کنند، گفت: این افراد از شرکت اخراج شده بودند و برای عضویت مجدد آنها باید توسط شرکت مجمع برگزار می شد.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان بیان کرد: با توجه به اینکه هیئت امنا در شرکت تعاونی غیرقانونی است، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی به این ۱۱ متخلف پیشنهاد می‌‌دهد برای شکل‌بخشی به مسائل غیرقانونی هیئت امنای خودخوانده در زمین‌های شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان یک شرکت تعاونی دیگر به موازات ما تأسیس کنند، که این کار و این مجوز را اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی علی‌رغم مکاتبات پی‌در‌پی شرکت و همچنین صورتجلسه سال ۱۳۹۹ اداره تعاون مبنی برعدم دخالت سایرین در اداره امور زمین‌های شرکت، به این افراد می‌دهد.

نیکو با بیان اینکه این ۱۱ متخلف در این چند سال اقدام به خرید و فروش این زمین‌ها کرده‌اند و حتی حق شارژ برای زمین خالی از سهامداران این زمین دریافت کرده‌اند، گفت: شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان ۵ هزار نفر عضو دارد و بسیاری از این اعضا از این موضوع بی‌اطلاع هستند. همچنین، تعدادی از این سهامداران فوت کرده‌اند و وراث آنها از این موضوع بی‌خبر هستند. این افراد از بی‌اطلاعی برخی از سهامداران سوءاستفاده کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲، حدود ۵۰ نفر از اعضا شکایتی را به دادگاه تقدیم کرده‌اند و شعبه ۱۷ حقوقی رأی به عدم ثبت هرگونه تغییرات این شرکت داده بود که متاسفانه این دستور توسط همان شعبه لغو شد.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان بیان کرد: ما علاقه‌ای به ماندن در هیئت مدیره نداریم، اما شرکت را به نااهلان تحویل نمی‌دهیم. باید این انتخابات ابطال شود و در یک مجمع عمومی دیگر با حضور اکثریت اعضای شرکت و نمایندگان سازمان‌های ذی‌ربط، مجدداً انتخابات هیئت مدیره برگزار شود.

در ادامه مدیرعامل شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان نیز اظهار کرد: من مسئول اجرایی بودم که خط مشی را هیئت مدیره تعیین می‌کرد. علی‌رغم بررسی حساب‌های شرکت توسط کارشناسان رسمی دادگستری که به دستور دادگاه صورت گرفته و در آن گزارش صراحتاً بیان گردیده که هیچگونه تخلف مالی و غیرمالی در شرکت صورت نپذیرفته است.

غلامرضا ناصری بیان کرد: به استناد ماده‌ی ۱۶ آیین‌نامه بخش تعاون در اقتصاد، لیست اعضای هر تعاونی در اختیار خود تعاونی می‌باشد و اداره تعاون هیچگونه اطلاعاتی از اعضای تعاونی‌ها ندارد. لذا جای سوال است که اداره تعاون و د راس آن آقای بابایی، مدیرکل اداره تعاون، و  ابوی، رئیس اتاق تعاون، چگونه و از کجا لیست سهامداران تعاونی مصرف بانک صادرات را تهیه و از چه نهاد و یا فرد مسئولی تاییدیه‌ی آن را اخذ و به استناد آن اقدام به برگزاری مجمع کرده‌‎اند.

وی با بیان این نکته که از سمت دادگاه در سال ۱۴۰۱ کارشناسی جهت رسیدگی به تخلفات انجام شده از سوی اداره تعاون تعیین گشته، اما تاکنون علی‌رغم ارسال گزارش به دادگاه متن گزارش به شرکت و یا شاکیان پرونده ابلاغ نشده است که این خود هم جای تأمل قانونی نیز دارد.

مدیرعامل شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان افزود: که اراضی این تعاونی در گذشته قیمتی نداشته و اما اکنون دارای ارزش فراوانی شده است. به همین دلیل است که افراد سعی دارند این دارایی اعضا را غصب نمایند. از آنجایی که سرمایه ثبتی شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات خراسان ۱۲۰ میلیون تومان است که مبلغ زیادی نیست، اما دلیل برخی نفوذها را متوجه نمی‌شویم.

مدیرعامل شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک صادرات استان‌های خراسان گفت: اداره تعاون با اسناد و مدارک اثبات کند که انتخابات قانونی بوده است. همچنین، بعد از ۵ سال پرونده از شعبه ۲۱۶ بازپرسی به دادگاه فرستاده شود تا واقعیت‌ها بر همگان آشکار و علنی شود.

انتهای پیام/

 

 

لینک کوتاه : https://gitionline.ir/?p=52483

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.