• امروز : پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024
1
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

علائم سرماخوردگی در دانش آموزان جدی گرفته شود/فعالیت بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سفیر سلامت در کشور

  • کد خبر : 30718
  • ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۴
علائم سرماخوردگی در دانش آموزان جدی گرفته شود/فعالیت بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سفیر سلامت در کشور
معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر رعایت بهداشت در مدارس، استفاده از "ماسک" در اماکن و محیط های سرپوشیده با جمعیت زیاد و شست وشوی مرتب دستها را نکاتی ساده و کارآمد جهت پیشگیری از انتقال بیماری ها عنوان کرد.

گیتی آنلاین_ دکتر حسین فرشیدی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، به مناسبت بازگشایی مدارس، در گفت و گویی با وبدا، درخصوص لزوم رعایت بهداشت و سلامت در مدارس، گفت: اول مهر، برای همه ما، یادآور خاطرات فراموش نشدنی دوران تحصیل است، دوران حرکت به سوی فردا‌های روشن و آغاز سفر در مسیر دانستن و فهمیدن، بنابراین وظیفه خود می دانیم که در این مسیر، فرزندان این مرز و بوم را همراهی کنیم.

وی با بیان اینکه “سلامت دانش آموزان در مدارس” همواره از موضوعات مورد تاکید وزارت بهداشت بوده است، افزود: در این راستا، وزارت بهداشت در هماهنگی با وزارت آموزش و پروش و با همراهی دانش آموزان، نقش خود را به عنوان متولی و حافظ سلامت جامعه در پیشبرد برنامه سلامت دانش آموزی، ایفا می کند.

دکتر فرشیدی بیان کرد: با ورود به فصل جدید و تغییرات آب و هوایی، ممکن است با بیماری هایی نظیر سرماخوردگی و آنفلوآنزا بیشتر مواجه شویم که برای پیشگیری از آنها مخصوصا در کودکان و دانش آموزان رعایت برخی نکات ضروریست.

کووید هنوز تمام نشده است

وی ادامه داد: ما به تازگی از یک دوره سخت به نام کووید عبور کرده ایم، گرچه با اطمینان باید بگوییم که بیماری کووید هنوز تمام نشده و آرامشی که اکنون در آن قرار داریم، حاصل تلاش شبانه روزی وزارت بهداشت و کادر بهداشت و درمان، مشارکت مردم و واکسیناسیون همگانی است و هرگونه غفلت و ساده انگاری و عدم رعایت برخی نکات ساده، نه تنها کووید را گسترش می دهد، بلکه منجر به شیوع سایر بیماری های واگیر و تنفسی در سطح جامعه خواهد شد.

علائم سرماخوردگی در دانش آموزان جدی گرفته شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه، عنوان کرد: اولیای دانش آموزان و معلمین مدرسه باید توجه کنند که اگر دانش آموزی علائم سرماخوردگی دارد، باید از حضور در مدرسه و کلاس درس اجتناب کرده و حتما به پزشک مراجعه و یا در منزل استراحت کند.

استفاده از ماسک در محیط های سرپوشیده

وی، مصرف مایعات گرم و استراحت در منزل را در مواقع بروز علائم سرماخوردگی در روند بهبودی موثر دانست و گفت: استفاده از “ماسک” در اماکن و محیط های سرپوشیده ای که جمعیت زیادی حضور دارد، توصیه می شود.

وی گفت: استفاده از ماسک به منظور پیشگیری از بیماری های تنفسی، حلقه اول مقاومت در برابر ابتلا به بیماری هایی نظیر آنفلوآنزا، کووید و سرماخوردگی است.

شست و شوی مرتب دستها در مدرسه

دکتر فرشیدی بر شست و شوی مرتب دستها در مدرسه تاکید کرد و افزود: توصیه می کنیم که دانش آموزان در ساعات تفریح قبل از مصرف غذا و تغذیه، حتما دستها را با آب و صابون یا مایع، شست و شو دهند. در این زمینه، مدارس هم باید امکانات لازم و بهداشتی برای نظافت دانش آموزان را مهیا کنند و آب سالم و صابون در دسترس دانش آموزان قرار گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بر انجام فعالیت های جسمانی و ورزش در مدارس تاکید کرد و گفت: انجام فعالیت های جسمانی، نیازمند تغذیه مناسب است، بنابراین خانواده ها توجه کنند که فرزندانشان بدون صرف صبحانه کامل و مغذی منزل را ترک نکرده و تغذیه سالم به همراه داشته باشند. شیر، پنیر، گردو، تخم مرغ و نان سبوس دار از جمله موادغذایی سالم برای صرف صبحانه است. فعالیت های فیزیکی نیازمند انرژی زیادی است که این انرژی از طریق تغذیه سالم تامین می شود.

پرهیز از مصرف فست فودها

وی با تاکید بر پرهیز از مصرف فست فودها، گفت: بهتر است دانش آموزان از غذای خانگی استفاده کنند. فست فودها نمک و چربی زیادی دارد و چنانچه مصرف آنها در فرزندانمان افزایش یابد، منجر به تغییر ذائقه آنها می شود.

معاون بهداشت درخصوص فعالیت سفیران سلامت دانش آموزی گفت: در این طرح دانش آموزانی که به فعالیت های اجتماعی علاقه مند هستند، مشارکت می کنند. درحال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سفیر سلامت در سطح کشور داریم که یک چهارم آنها در مدارس روستایی فعال هستند.

دکتر فرشیدی افزود: سفیران سلامت در انتقال آموزه ها و شعارهای بهداشتی از حوزه سلامت به حوزه آموزش و پرورش و سایر دانش آموزان سهم بسزایی دارند. آنها با کارشناسان بهداشت مدارس در تعامل هستند؛ برنامه “سفیر دانش آموزی” یک کار بین گروهی است که با همکاری آموزش و پروش، اداره کل سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت و دفتر آموزش و ارتقای سلامت، پیش می رود.

استفاده از کیف مناسب و استاندارد

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر پرهیز از حمل کیف های سنگین و پر از وسیله غیرضروری توسط دانش آموزان، گفت: کیف یا کوله پشتی همراه همیشگی کودکان در طول سال تحصیلی است که در آغاز سال تحصیلی باید به درستی آموزش داده شود.

وی اضافه کرد: تحقیقات نشان داده که کوله پشتی، اگر به صورت صحیح و مناسب انتخاب شود و مورد استفاده قرار گیرد، مناسبترین وسیله برای حمل وسایل روزانه است، زیرا می تواند بارها را متقارن نگه دارد. در عین حال، استفاده از کوله پشتی نامناسب و غیر ارگونومیک، نه تنها مفید نیست، بلکه می تواند صدمات جبران ناپذیری را به ستون فقرات کودکان و دانش آموزان تحمیل کند. این صدمات به ویژه در دانش آموزان مقطع ابتدایی به دلیل رشد سریعتر جسمی، جدی تر است.

دکتر فرشیدی افزود: وقتی کوله پشتی سنگین باشد، کودک بیش از حد پشت را قوس دار می کند و یا سر و تنه را به جلو خم می کند تا بتواند وزن آن را تحمل کند. به علاوه ممکن است پشت کودک بیش از حد به عقب کشیده شود و گودی کمر او زیاد شود، وضعیت بدنی او تغییر شکل می دهد و رو به جلو، با کمر پیچ خورده یا متمایل به یک سمت می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: دانش آموزان نیز می توانند از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند، اما دانش آموزانی که دارای بیماری های زمینه ای بوده و سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

وی گفت: نیمه اول مهرماه زمان مناسبی برای تزریق واکسن آنفلوآنزاست، اما تا زمانی که هوا سرد نشده و هنوز امکان پیشگیری وجود دارد، می توان نسبت به تزریق واکسن اقدام کرد. البته توصیه ما ترزیق واکسن آنفلوآنزا در دانش آموزان دارای بیماری های زمینه ای و مزمن با توصیه پزشک معالج است.

دکتر فرشیدی درخصوص پیشگیری از کرونا، تاکید کرد: توصیه می شود که گروه های پرخطر مانند سالمندان، بیماران مزمن و مادران باردار، سالی یکبار واکسن کووید تزریق کنند. در مورد سایر افراد توصیه بر تزریق واکسن نداریم اما افرادی که دز سوم را تزریق نکرده اند نیز برای تزریق دز سوم اقدام کنند.

وی گفت: در حال حاضر وضعیت بیماری کووید در کشورمان کنترل شده است، اما بیماری هنوز وجود دارد و چنانچه بی احتیاطی صورت گیرد، ممکن است بیماری انتقال پیدا کند. بنابراین همه افراد در رعایت نکات بهداشتی باید دقت کنند.

لینک کوتاه : https://gitionline.ir/?p=30718

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.