• امروز : پنج شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 21 September - 2023
3
محمود لیائی

نگاه تحول‌گرایانه در شرکت ملی پست

  • کد خبر : 23990
  • ۱۲ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۳
نگاه تحول‌گرایانه در شرکت ملی پست
از زمان حضور دولت انقلابی سیزدهم در رأس معادلات اجرایی کشور، نگاه تحول گرایانه در بسیاری از حوزه های خدماتی و اجرایی تبلوریافته است. این قاعده در خصوص شرکت ملی پست نیز صادق است.

گیتی آنلاین_ محمود لیائی معتقد است تحول‌گرایی، اگر به معنای استفاده از ابزارهای نوین در راستای ارتقای کیفیت و سرعت خدمات در کشور باشد، امری مطلوب و اگر منتج به ایجاد موانع بوروکراتیک و اداری یا کاهش سرعت ارائه خدمات در یک ارگان یا مجموعه شود، مذموم و بازدارنده است.

وی می گوید در ایجاد یک تحول مطلوب و مؤثر بایسته‌ها و مؤلفه‌هایی دخیل هستند که تضمین‌کننده مفید یا غیرمفید بودن تغییر صورت گرفته در یک ساختار است، که مهم‌ترین پیش‌شرط نگاه تحول‌گرایانه در هر حوزه عملیاتی و خدماتی، «توصیف دقیق» از شرایط موجود و ترسیم اهداف «عینی و مطلوب» است.

در تعریف مطلوبیت‌ها دچار ایده آل‌گرایی کاذب یا بازدارندگی ناشی از عدم اعتمادبه‌نفس نشد. در مرحله بعد،لازم است میان اضلاع، اجزا و بازیگران یک مجموعه نوعی «هم‌افزایی سیستماتیک»تعریف شود. باید توجه داشت که در اینجا، میان «همکاری» و «هم‌افزایی» تفاوت وجود دارد. هم‌افزایی نقطه تکامل یک همکاری سیستماتیک محسوب می‌شود، به‌گونه‌ای که اجزا نه‌تنها وظایف و کارکردهای خود، بلکه مسئولیت‌پذیری و عملکرد نهایی سایر اجزای دیگر را نیز ارتقاء می‌دهند.

مدیرعامل شرکت ملی پست می گوید از زمان حضور دولت انقلابی سیزدهم در رأس معادلات اجرایی کشور، نگاه تحول گرایانه در بسیاری از حوزه های خدماتی و اجرایی تبلوریافته است. این قاعده در خصوص شرکت ملی پست نیز صادق است. فراتر از آن، نیاز به تحول‌گرایی در شرکت پست، یک نیاز اساسی است زیرا دال مرکزی و عملیاتی پست، «ارتباطات» است و ارتباطات نیز به‌طور طبیعی جنبه‌ای سیال و غیر ساکن دارد.

تحول در ارتباطات و فناوری، قاعدتا بر روی شرکت ملی پست نیز تأثیر مستقیم خواهد گذاشت زیرا نمی‌توان شبکه پستی کشور را بدون در نظر گرفتن مؤلفه‌های ارتباطی (در ابعاد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری) پیش برد. در دوران جدید، چرخه مشخصی برای هوشمند سازی پست در نظر گرفته‌شده است که در آن، هم‌افزایی مؤلفه‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری اصالت و موضوعیت دارد.

به عبارت بهتر، هراندازه آسیب‌های ناشی از وجود واگرایی در حوزه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری شبکه ارتباطی و پستی کشور کاهش یابد، بیشتر به هدف اصلی خود مبنی بر هوشمندسازی‌پست نزدیک شده‌ایم، طی یک سال اخیر، اقدامات گوناگونی در این خصوص صورت گرفته که تشریح کامل آن‌ها در این مجال نمی‌گنجد.

لیائی بر این باور است که هوشمند سازی پست و تحول دیجیتال، منتج به افزایش بهره‌وری در شبکه پستی کشور می‌شود و از آنجایی که افزایش بهره‌وری نیز مترادف با افزایش درآمدی پستی است، درنهایت موجب ارائه خدمات نوین و گسترده‌تر به شهروندان است.

معاون وزیر ارتباطات می افزاید، مهم‌ترین نقطه این چرخه تحول، هوشمند سازی پست است که بایسته‌های ایجاد این تحول، یکی درک فناوری‌های پیشرفته پستی در کشور و جهان و متعاقبا بومی‌سازی آن‌ها (بر اساس نیازها و مطلوبیت‌های عمومی و ظرفیت‌های اداری) است. در این میان، گزاره دیگری نیز به نام «احصاء ظرفیت‌های تحول گرایانه جدید»در راستای این هوشمندسازی است که در هر دو سطح ملی و بین‌المللی قابل‌تصور و تصدیق خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی پست بازتولید و حتی بازتعریف مفاهیم و مصادیق دخیل در روند هوشمندسازی پست را یکی از مهمترین دستور کار شبکه پست می داند و اطمینان دارد که خروجی این روند، تأمین رضایت عمومی و تولید فرصت‌های جدید برای کشور عزیزمان را به همراه خواهد داشت.

لینک کوتاه : https://gitionline.ir/?p=23990

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.